پنج شنبه، ۲ فروردین ۱۳۹۷, ۰۲:۴۴
 
مزیت ها و مشوقهای سرمایه گذاری ، در گمرک جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تولید
 1. کاهش هزینه های جاری و انبار داری : با توجه به ایجاد اسکله های مناسب و متنوع ( خصوصاً در بندر امام خمینی (ره ) ) امکان ترا نزیت کالاهای خارجی ( ازجمله محصولات سوختی از کشور عراق ) دارای پتا نسیل و فرصتهای زیاد می باشد ، بنابر این گمرک ایران با نظر مساعد و همکاری در زمینه احداث انبار ها ، و اختصاص آنها به واحد های تولیدی و ترانزیت کننده ، تا حد ممکن از افزایش هزینه های جاری و انبار داری جلو گیری مینماید .
 2. ترخیص کالا با اخذ ضما نتنامه بانکی : همانطور که میدانید ، گمرک معمولاً کالا ها را با اخذ عوارض و بصورت نقد ( واریزی ) تر خیص می کند ، اما در برخی شرایط که با توجه به نوع کالا ( مواد اولیه ) و یا شرایط صاحب کالا ( معمولا ً تولیدی ها ) و یا عدم دسترسی صاحب کالا به منابع مالی نقد ، و سایر محدودیت ها ، با اخذ ضما نتنامه معتبر بانکی ، اقدام به ترخیص کالا می کند ، که در تاریخ سر رسید ضما نتنامه ( معمولاً 3 الی 6 ماهه ) و در برخی موارد بیشتر ، تبدیل به حساب قطعی ( وجوه نقد ) می شود ( این نوع خدمت در تمامی گمرکات استان انجام می شود )
 3. ترخیص کالا ( مواد اولیه و صنعتی ) بصورت نسیه : در برخی موارد که کالای وارداتی ، مواد اولیه کار خانجات و واحد های تولیدی واستراتژیک می باشد ، پرداخت حقوق ورودی کالا ، بصورت نسیه ( معمولاً چند ماهه ) بوده و کالا ترخیص می شود و در سر رسید ( مهلت مقرر ) صاحب کالا اقدام به پرداخت عوارض کالا می کند ، در غیر اینصورت از ارائه خدمات به صاحب کالا جلوگیری می شود . ( این نوع خدمت بیشتر در گمرک بندر امام خمینی (ره ) انجام می گردد .)
 4. اعمال ترجیحات تعرفه ای : با توجه به مقررات صادرات و واردات ، ترجیحات تعرفه ای بین جمهوری اسلامی ایران با کشور های ازبکستان ،پاکستان ، تونس ، سوریه ،کوبا ،بوسنی و هرز گوین ، قرقیزستان و ونزوئلا وجود دارد . بدین صورت که ( مبادله کالا) با این کشور ها ، از نرخ تعرفه و مأ خذ های موجود تعرفه پیروی نمی کند و بدلیل روابط حسنه این کشور ها با ایران ، کالا با مأخذ کمتری وارد ایران می شود و یا کالاهای ایرانی با مأخذ کمتری وارد آن کشور ها می شود.
 5. اعمال معافیتها درپرداخت حقوق ورودی : بنابر مصوبه هیئت محترم وزیران ، کالای وارداتی به گمرک بندر خرمشهر 25 درصد ، گمرک آبادان 20 درصد و گمرک بندر امام خمینی ( ره ) 10 درصد مشمول معافیت سود بازرگانی می باشند و حدود بیست سال است که این مصوبات هر ساله با تغییراتی از طرف دولت تنفیذ میگردد ( البته تا سال 1383 معافیت گمرکات آبادان و خرمشهر 30 درصد بوده است ) ونهایتاً این مسئله باعث کاهش در پرداخت حقوق ورودی برای واحد های تولیدی نیز می گردد .
 6. استرداد حقوق ورودی مواد اولیه و تجهیزات واحد های تولیدی : واحد های تولیدی که دارای شناسنامه و احراز فعالیت و محل ومنطقه شده اند ، چنانچه اقدام به واردات مواد اولیه و تجهیزات خود نمایند و عوارض گمرکی را پرداخت نمایند ، به گمرک ایران مراجه و بعد از مدتی ، حقوق ورودی که بابت واردات مواد اولیه پرداخت کرده اند به آنها مسترد میگردد .
 7. اخذ تضمین تعرفه ای : واحد های تولیدی که اقدام به ثبت سفارش و واردات کالا کرده اند و تعرفه را نیز از گمرک درخواست نموده اند ، بعد از واردات کالا ملاک عمل همان تعرفه و مأ خذ می باشد و تغییری در آن نباید ایجاد شود .
 8. یجاد سرویس ارزیابی ویژه برای واحد های تولیدی : جهت تسریع در امر ورود کالاهای واحد های تولیدی و عدم تداخل با سایر وارد کنندگان ، گمرک سرویس ارزیابی ویژه برای این واحد های تولیدی در نظر گرفته است تا نسبت به انجام تشریفات گمرکی در حداقل زمان اقدام نمایند .
 9. اولویت در ایجاد انبار های اختصاصی برای واحد های تولیدی : دو حالت وجود دارد : 1 – واحد های تولیدی در محل تولید برای خود انبار اختصاصی ( با موافقت گمرک ) ایجاد نمایند 2 – گمرک انبار های مشخصی از انبار های تحت نظر خود را برای این واحد های تولیدی اختصاص می دهد .
 10. کاهش مراحل تر خیص در ورود مواد اولیه واحد های تولیدی : بعنوان مثال واحد تولیدی که قبلا ً مواد اولیه وارد کرده و جهت تعیین ماهیت و نوع جنس  ،نمونه کالایش را به آزمایشگاه استاندارد ارسال کرده باشد ، چنانچه در دفعات بعد همان نوع کالا را با همان مشخصات وارد کند ، نیازی به ارسال مجدد به آزمایشگاه ندارند . ( با نظر مساعد )
 11. هدایت اظهار نامه های وارداتی واحد های تولیدی و صادر کنند گان  نمونه به مسیر های کنترل سبز و زرد : مسیر کنترل کالا در مسیر سبز و یا مسیر زرد با سرعت بیشتر انجام می گردد و بر خلاف مسیر قرمز که کنترل کاملاً سنتی و دقیق است ، در اینجا بر رسی اجمالی بوده و بنا را بر صحت اظهار تولید کننده و اعتماد به او گذاشته و تشریفات را انجام مید هند .
 12. تر خیص بی وقفه کالاهای وارداتی واحد های تولیدی معرفی شده : آندسته از واحد های تولیدی که توسط گمرک ایران و یا وزارت بازر گانی و یا صنایع و مقامات استانی ، معرفی شده اند ، بدلیل حسن شهرت و سلامت کار می توانند حتی در ساعات غیر اداری از خدمات تر خیص و تشریفات گمرکی بر خوردار گردند .
 13. ارزیابی در محل برای کالاهای صادراتی : تولید کنند گان و صادر کنند گان و در برخی موارد وارد کنند گان ، در صورتی که حمل کالا به گمرک بدلیل محدودیتهای برایشان امکان پذیر نباشد و یا هزینه اش بالا باشد ، می توانند با در خواست به گمرک ، خواستار ارزیابی کالایشان در محل تولیدی و یا کارخانه و یا انبار اختصاصی خود باشند ، و گمرک نیز با اعزام کار شناس و ارزیابی و بار شمار اقدام می نمایند .
 14. پذیرش و خروج نمونه کالاهای صادراتی واحد های تولیدی : واحد های تولیدی در صورت نیاز به بازار یابی خارجی ( در خارج از کشور ) به گمرک مراجعه و نمونه کالای خود را ارائه میدهد ، و گمرک نیز در حداقل زمان تشریفات کالاهای نمونه ( نمونه صارداتی ) را خارج از نوبت و به سرعت انجام داده و در این امر به صاردات کمک می کند .

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران می‌باشد و هر گونه کپی از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.