پنج شنبه، ۲ فروردین ۱۳۹۷, ۰۲:۴۹
 
مشوق های سرمایه گذاری در مناطق ویژه اقتصادی
 
 1. ورود کالا از مناطق ویژه جهت مصرف داخلی، تابع مقررات صادرات و واردات خواهد بود و صدور کالا از این مناطق بدون هیچگونه تشریفاتی انجام خواهد شد.
 2. ورود کالا از خارج از کشور یا مناطق آزاد تجاری – صنعتی به منطقه با کمترین تشریفات گمرکی انجام شده و ترانزیت داخلی کالای وارد شده به منطقه بر اساس مقررات مربوطه انجام خواهد شد.
 3. ورود کالا  به مناطق واقع در مبادی ورودی کشور بدون هر گونه تشریفات گمرکی انجام خواهد شد.
 4. کالاهایی که از خارج و یا از مناطق آزاد تجاری صنعتی یا مناطق دیگر به منطقه وارد می شوند می توانند بدون هر گونه تشریفات از کشور خارج شوند.
 5. صاحبان کالاهای وارد شده به منطقه می توانند تمام یا قسمتی از کالای خود را به منظور ورود موقت به داخل کشور به گمرک اظهار و با انجام مقررات مربوطه ترخیص نمایند.
 6. در صورتیکه پردازش کالاهای وارد شده به منطقه به میزانی باشد که موجب تغییر تعرفه گمرکی کالاهای مذکور شود، میزان سود بازرگانی مربوط به کالاهای فوق برای ورود به سایر نقاط کشور تنها معادل سود بازرگانی مواد اولیه و قطعات وارداتی بکار رفته در آن، محاسبه و دریافت خواهد شد.
 7. وارد کنندگان کالا به مناطق می توانند تمام یا قسمتی از کالای خود را در مقابل قبض انبار تفکیکی قابل معامله که توسط مدیریت منطقه صادر خواهد شد به دیگران واگذار نمایند، در این صورت دارنده قبض انبار تفکیکی، صاحب کالا محسوب خواهد شد.
 8. مدیریت هر منطقه مجاز هست حسب درخواست متقاضی نسبت به صدور گواهی مبدا برای کالاهایی که از منطقه خارج می شوند با تایید گمرک ایران اقدام نمایند.
 9. مدیریت هر منطقه مجاز هست حسب درخواست متقاضی نسبت به صدور گواهی مبدا برای کالاهایی که از منطقه خارج می شوند با تایید گمرک ایران اقدام نمایند.
 10. کلیه کالاهایی که برای تولید یا ارائه خدمات مورد نیاز منطقه وارد می شوند، از شمول مقررات عمومی صادرات وواردات مستثنی می باشند. واردات کالاهای مذکور به سایر نقاط کشور تابع مقررات صادرات و واردات خواهد بود.
 11. واردات درصدی از ارزش کالاهای تولید شده در مناطق موضوع بند(د) تبصره(25( قانون برنامه دوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به داخل کشور، معادل نسبتی از مجموع ارزش افزوده و مواد و قطعات داخلی به کار رفته به قیمت کل کالای تولیدی، بدون هر گونه محدودیتی مجاز است .
 12. کالاهای تولید شده در مناطق ویژه اقتصادی، همچنین مواد اولیه و قطعات منفصله وارد شده از منطقه یاد شده به داخل کشور، به دلیل عدم استفاده از منابع و سهمیه ارزی کشور مشمول ضوابط قیمت گذاری نمی باشد.
 13. از آنجا که حمایت از سرمایه گذاری مولد و جذب سرمایه در منطقه ویژه از اهداف قانونگذار برای تاسیس مناطق و یژه اقتصادی است سازمان در شرایط قراردادی خود با سرمایه گذاران، 30% مبلغ قرارداد را به صورت نقد و 70% مابقی را طی 10 قسط متوالی با سررسید سه ماهه( مجموعاً 30 ماه)‌ مد نظر قرار می دهد.
 14. با توجه به ضرورت حمایت از طرح های زیست محیطی و اینکه صنایع تکمیلی پتروشیمی از اولویت های سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی محسوب می گردد، سرمایه گذارانی که در این زمینه طرف قرارداد سازمان گردند،‌از مشوق های ذیل بهره مند خواهند شد:
 • اینگونه سرمایه گذاران 15% ارزش زمین را نقداً و 85%‌باقیمانده را در 10 قسط با سررسید سه ماهه به صورت اقساط پرداخت می نمایند.
 • شروع اقساط اینگونه سرمایه گذاران با یک دوره تنفس 6 ماهه تا یکساله ( بنا به صلاحدید هیات مدیره) همراه خواهد بود.
 • امکان دسترسی به خوراک طرحهای تولیدی
 • امکان دسترسی آسان به راه ها ترانزیت
 • دسترسی به راه آهن سراسری
 • دسترسی به خطوط هوایی (فرودگاهی از سه مبدا )
 • دسترسی به اسکله های جامدات و مایعات منطقه
 • دسترسی به جاده های مناسب و بزرگراه ها
 • استفاده از تسهیلات معافیت مالیاتی
 • دسترسی به خدمات آب،برق،گاز،مخابرات و اینترنت و ........
 • زمین مناسب
 • دسترسی به خدمات فنی و مهندسی
 • استفاده از تسهیلات قانون ارزش افزوده برای داخل منطقه و برای ورود کالاهای ساخته شده به سرزمین اصلی
 • صدور گواهی تولید و پایان کار توسط منطقه
 • استفاده از تسهیلات قانون کار و خدمات اشتغال مناطق آزاد.

 
مدیریت سرمایه گذاری
سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی
 

 

 


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران می‌باشد و هر گونه کپی از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.